Aktualności

Biegacze pomogli niepełnosprawnym dzieciom

Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca, wspólnie ze stowarzyszeniem Ultra Beskid Sport, przyjaciółmi, a także wieloma osobami dobrej woli, zorganizowała w niedzielę 27 września 2015 roku piknik sportowo-rekreacyjny. Celem akcji pod nazwą „Biegam i pomagam” było wsparcie działań Fundacji Pomocy Dzieciom.

Tego dnia liczyła się przede wszystkim bezinteresowna pomoc, gest dobrego serca, dzięki któremu wszyscy mogliśmy pokazać, że chcemy pomagać i warto takie akcje organizować i wspierać”  – mówi Maria Cebo z Ultra Beskid Sport. „Cieszę się, że wielu biegaczy zmobilizowało się i swoją obecnością pomogło niepełnosprawnym dzieciom”– dodaje.Punktualnie o godzinie 13:00, wystartował między innymi charytatywny bieg główny. Mimo niepogody przyjechały całe rodziny. Dorośli mieli szansę trochę pobiegać, a dzieci pobawić. Łącznie w marszu i biegu, zajęciach dla najmłodszych udział wzięło ok. 250 osób.
Dochód z opłaty startowej, sprzedaży koszulek, a także zbiórki do puszek wesprze działania Fundacji.

Dzięki ludziom dobrej woli zebraliśmy środki na rehabilitację dzieci w wysokości prawie 10000 zł. Fundusze zostaną przeznaczone na zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci w formie dogotrapii i hipoterapii. Fundusze wystarczą na zajęcia prowadzone w miesiącach od maja do października 2016. Dodatkowo dofinansujemy z tych środków rehabilitację dzieci ze skoliozami specjalną metodą jaką  pracujemy w naszym ośrodku.” – mówi lek. med. Renata Błecha – prezes Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu.Zgromadzone osoby mogły posłuchać dobrej muzyki. Na scenie Amfiteatru pod Grojcem wystąpiły zespoły muzyczne m.in. Porąbczanie, Kochamy Pana Dyrektora, Sonbird, After the sound oraz 8 lat w Tybecie ze Strumienia.

Takim wydarzeniem jak „Biegam i pomagam” chcemy zwrócić uwagę mieszkańców regionu na specjalistyczne centrum rehabilitacji, gdzie codziennie prowadzone są różnorodne, specjalistyczne zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, autystycznych, z chorobami genetycznymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa.”– mówi lek. med. Renata Błecha.Muszę dodać, że niektóre nasze dzieci w wózkach przejechały po 10- 11 okrążeń. To jest 13 kilometrów. Jedna dziewczynka z zespołem Downa pokonała samodzielnie 7 okrążeń, a my czasem mamy problem żeby wyjść z nią na spacer po parku. Takie imprezy są bardzo potrzebne.” - dodaje prezes Fundacji.

Ultra Beskid Sport z Bielska-Białej organizujące głównie biegi górskie po raz pierwszy zorganizowało imprezę charytatywną.My organizujemy wiele różnych ciekawych przedsięwzięć dla biegaczy. Tym razem zrobiliśmy coś innego. O organizację poprosił nasz kolega Paweł Szostak, który rehabilituje właśnie dziecko w Żywcu. Dlatego na coś takiego się zdecydowaliśmy, i zrobiliśmy bieg w formule Biegu Po Serce Zbója Szczyrka, który systematycznie odbywa się w Szczyrku. Aktualnie przed nami kolejna impreza biegowa już końcem października tzw. Bieg o Złotą Szyszkę w Bystrej Śląskiej. Serdecznie zapraszamy, zapisy trwają na naszej stronie www.ultrabeskid.pl.” – mówi Kuba Karcz z Ultra Beskid Sport.

Tych, których nie było zapraszamy do wpłacania na konto Fundacji:

Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu (Nr KRS 0000100243)
34 - 300 Żywiec, ul. Witosa 3
Bank Spółdzielczy w Żywcu konto nr 13 8137 0009 0014 5802 2000 0010
dopisek w przelewie: "Biegam i pomagam"

---
Dodatkowe informacje o Fundacji.
Fundacja Pomocy Dzieciom powstała w 1998 r. Jej głównym zadaniem jest organizacja kompleksowej pomocy dzieciom niepełnosprawnym. W tym celu fundacja założyła i prowadzi Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjne dla Dzieci. W Centrum codziennie prowadzone są różnorodne, specjalistyczne zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, autystycznych, z chorobami genetycznymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa oraz innymi wymagającymi rehabilitacji. Aktualnie ok. 350 dzieci codziennie lub kilka razy w tygodniu  korzysta z zajęć  terapeutycznych prowadzonych przez rehabilitantów, logopedów, psychologów, pedagogów, arteterapeutów. Centrum zatrudnia również lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej i  neurologii dziecięcej. Dla  55-cio osobowej grupy dzieci Centrum organizuje również codzienne zajęcia edukacyjne poprzez które realizują one obowiązek szkolny i jednocześnie uczestniczą w kompleksowej rehabilitacji. Druga, liczniejsza grupa, to małe dzieci w wieku do 7 lat , które objęte są programem wczesnego wspomagania rozwoju. Część dzieci Fundacja dowozi na zajęcia własnym transportem. Poza wyżej wspomnianymi działaniami organizujemy też  szereg akcji i zajęć wspomagających terapię jak dogoterapia czy hipoterapia. Oprócz powyższych działań Fundacja na dużą skalę propaguje integrację dzieci niepełnosprawnych z ich zdrowymi rówieśnikami. Co najmniej raz w tygodniu odbywają się zajęcia integracyjne z uczniami kilku partnerskich szkół i przedszkoli, kilka razy w roku z kolei organizowane są imprezy, wycieczki i koncerty o charakterze integracyjnym.

Dziękujemy firmom i instytucjom, bez których impreza nie miała by takiego rozmiaru i oprawy, są to:

Urząd Miasta w Żywcu
Żywieckie Starostwo Powiatowe
Fantom Ratownictwo Off Road
Fizjo4Sport
Biegamy po górach
Hotel Kotarz w Brennej
Leviatan Poligrafia Sp. z o.o.
Bonimed Żywiec
Gmina Lipowa
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
Gminny Ośrodek Kultury w Porąbce
Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała
Pro-Pak Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe
Światowe Igrzyska Polonijne, Polonia Austria
Stowarzyszenie Zbója Szczyrka
Beskidzkie Radio Katolickie Anioł Beskidów
Bronowscy Czernichów sp. z o.o.
zespół 8 lat w Tybecie
zespół After the sound
zespół Kochamy Pana Dyrektora
zespół Sonbird
zespół Porąbczanie
zespół Top Kids
Inter Polska
Ochotnicza Straż Pożarna w Żywcu Sporyszu
Karczma Zachcianek w Buczkowicach
Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach
Piwiarnia Żywiecka - Żywiec Browar
Akademia Techniczno-Humanistyczna
Ludowy Klub Sportowy "Skrzyczne" w Lipowej
Hutchinson Poland Sp. z o.o.
Galeria Lider Żywiec
Państwo Anna i Rafał Główka
Wiesław Łysakowski
Ir-Trak-Pol Gałuszka Ireneusz
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żywcu
Z miłości do ludowości
Pan Zbigniew Micherdziński
Pani Lilianna Pleńkowska z MCK Papiernik
Pani Anna Wróbel
Pan Konstanty Urbański
Międzybrodzkie Makarony Dybał Sp.J.
Beskidzkie Smaki
media lokalne i ogólnopolskie
media biegowe

Dziękujemy serdecznie !!!

 

zdjęcia: Maria Cebo/UBS